Page 2 - Lääneranna Teataja 72/2024/nr9
P. 2

 2 LÄÄNERANNA TEATAJA / Nr 9 (72) 2024
MEIE INIMESED
   Liina Laasma peab spordi tegemise juures oluliseks sihikindlust ja töötahet. Foto: Lilli Lumera
Kindlasti on emotsionaalselt meelde jäänud Eestis toi- munud juunioride Euroopa meistrivõistluste kuldme- dal. Kodupubliku ees võita on midagi erilist, mis mul iial meelest ei lähe. Loomulikult annavad olümpia õhustik ja seal võistlemine hoopis teistsuguse elamuse, mis on kõigi sportlaste unistus. Uhke tunde tekitab ka loomu- likult Eesti absoluutrekord.
Heade tulemuste taga on kindlasti suur töö. Kes olid need treenerid, kes tõid Sinus välja tugevaimad küljed?
Alustasin sporditeekonda Tõstamaal. Juhuslikult sattus sinna „ajutiselt“ kergejõustiku taustaga õpetaja Jaan Tamm, kes on nüüdseks kahjuks meie seast lahkunud. Tema minus need anded leidis ja juhtis õigeid valikuid tegema.
Tallinnasse mineku ajaks oli Jaan juba eeltöö ära teinud ja alustasin koostööd legendaarse odavisketreeneri Toomas Merilaga. Sel ajal saavutasin ka kõik oma pare- mad tulemused.
Ühel hetkel tabas mind vigastuste jada ja samuti ka treener pidi mõneks ajaks taanduma oma tervise huvi- des. Tegin veel koostööd Heino Puuste, Sven Andressoo ja Heiko Väädiga. Kõigil oli suur roll minu kui sportlase vormimisel.
Kui vigastused ei oleks minu karjääri lõpetanud, olek- sin ilmselt siiani treeninud ja võistelnud. Hingelt olin ja jäängi sportlaseks, aga keha ei pidanud lihtsalt vastu.
Kuidas erineb Sinu treeningstiil sellest, mida kogesid sportlasena? Kuidas mõjutab olümpiakogemus Sinu treeneritööd? Milliseid väärtusi ja oskusi plaanid õpilastele edasi anda?
Tuleb tasa ja targu alustada ja leida optimaalne tree- ningkoormus, analüüsida protsessi ja teha vastavad korrektuurid aega mööda. Iga treenitav on indiviid – erineva sisu ja võimekusega, millega tuleb arves- tada. Kindlasti ei saa kõiki treenida nii, nagu mind on treenitud. Loomulikult annavad minu aastatepikkune
tippspordi kogemus, koostöö erinevate tipptreeneri- tega ning see, et sain näha, kuidas ka teiste alade pro- fessionaalid treenivad ja võistlevad, treeneritöös suure eelise. Annan endast parima ja natuke veel oluliste oskuste ja väärtuste edasiandmisel, mis aitaks saavu- tada püstitatud eesmärke. Öeldakse ju, et treener peab olema üheaegselt teoreetik, praktik, psühholoog ja organisaator.
Mis ajendas Sind treeneriks hakkama?
See teekond kulges kuidagi loogiliselt ja sujuvalt selles suunas, kuna tegin sporti suure kire ja entusiasmiga ning see valdkond paneb mul siiani silma särama.
Olen isiksuselt väga sihi- ja eesmärgikindel persoon ja usun, et see annab lisaväärtuse ka treeneritöös.
Muidugi nõuab see amet avatud meelt, loomingulisust, metsikut analüüsivõimet, paindlikkust, koostööd tree- nitavatega ja oskust hinnata oma tegevust ka kriitilise pilguga. See loetelu on päris elus veel palju pikem, aga paber saaks enne otsa, kui selle lause lõpetaksin.
Milliseid nõuandeid annaksid noortele sportlastele, kes soovivad Sinu jälgedes astuda ja tippu jõuda?
Peab olema sihikindlust ja töötahet. Usk endasse, et ma suudan ja saan ning ei tohi ebaõnnestumiste korral püssi põõsasse visata.
Ebaõnnestumised sunnivad meid analüüsima, mis läks valesti ja kuidas saaksime tulevikus paremini toimida. See arendab ning muudab tugevamaks ja targemaks, mis viib edu ja õnnestumisteni.
Tuleb järgida treeningrutiini ka siis, kui ei ole moti- vatsiooni või tuju. Probleemide tekkimisel tuleb anda tagasisidet treenerile, et selgitada, miks ja kus me tree- ningprotsessides asume, ning vajadusel plaanides kor- rektiive teha.
 














































































   1   2   3   4   5