Page 14 - Lääneranna Teataja 72/2024/nr9
P. 14

 ETTEVÕTLUS
 Aasa Mesi:
kolmanda põlve mesinikud, kes on viinud Pärnumaa loodusmaitsed maailma lavale
avalike suhete spetsialist ja Lääneranna Teataja toimetaja
Lilli Lumera
  14 LÄÄNERANNA TEATAJA / Nr 9 (72) 2024
   Aasa Mesi on enam kui lihtsalt mesi – see on Lääneranna valla puhta looduse ja Eesti mesin- dustraditsioonide kvintessents. Kolmandat põlve mesinikud, kes on pärandanud oma teadmised ja oskused isalt pojale, toodavad siin mahemett, mis on saanud ka rahvusvahelist tunnustust. 2024. aastal pälvis Aasa Mesi Londoni rahvusvahelisel maitsete konkursil auhinnalise tunnustuse, kinnitades sellega oma positsiooni maailma parimate meetootjate seas.
Uurime meetootjalt Raimo Mihkelsonilt, mis on ette- võtte edu pant ja millised on tulevikuplaanid.
Milline oli teie esimene reaktsioon, kui kuulsite, et olete saavutanud London Honey Awards 2024 kon- kursil mee kvaliteedi kategoorias kuldmedali?
Olime meeldivalt üllatunud, sest konkursil osales 35 riiki üle maailma. On hea meel tõdeda, et eestimaist mett nii kõrgelt hinnatakse. Eesti mesinikud on tuntust kogunud ka maailmas uuendusliku mee DNA loomisel, mis parandab mee päritolu tuvastamist. Aasa Mesi on samuti andnud oma panuse Eesti mee DNA loomisel.
Kuidas on mesinduse traditsioonid ja teadmised isalt pojale edasi antud?
Esimesed teadmised sain lapsena taru kõrval isa kuu- lates ja jõudumööda aidates. Aga enne Aasa Mee tege- vuste planeerimist omandasin mesinduse eriala Olust- vere Teenindus- ja Maamajanduskoolis.
Kuidas kirjeldaksite mee maitseerinevusi, mida teie mesilased piirkonna taimedelt korjavad?
Meevalikus on kolme erinevat sorti mett: kanarbiku, metsaõite, kreemjas. Fot
Toodame mahemett ja seetõttu toimetavad meie mesila- sed valdavalt metsaaladel, mis oma liigirikkusega anna- vad meele sügava ja mitmekülgse maitse. Lääneranna puhtas looduses on headeks meetaimedeks paakspuu, kukerpuu, angervaks, põdrakanep, kanarbik.
Kuidas on Aasa Mesi saavutanud ja säilitanud mahe- tootja staatuse?
Oleme 2015. aastast sertifitseeritud mahemee tootja. Oleme valinud selle tee, sest see on rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteedimärk ja Lääneranna vallas või- malik, sest siin on piirkondi, mis on eemal intensiivsest põllumajandusest. Siiski tuleb igal aastal enne korjeaja algust mesilagruppide asukohad üle vaadata, et nõue- tele vastavus oleks tagatud.
Ka Põllumajandus- ja Toiduameti järelevalvespetsialistid külastavad igal aastal meie ettevõtet, et mahesertifikaadi kehtivus oleks nõuetele vastavusega tagatud.
Kui palju on Teil mesilastarusid ja kui suur on too- dang?
Aasa Mesi peab 100 mesilastaru, millest igaühes elab tipp- hooajal kuni 80 000 mesilast. Ühe taru toodang on keskmiselt 40 kilogrammi mett aastas.
Millised on olnud suurimad proovikivid, millega olete mesinduses aastate jooksul silmitsi seisnud ja kuidas olete nendest üle saanud?
Nii nagu teisedki väikeettevõtjad, olen pidanud tege- lema kõigega: alates raamatupidamisest ja lõpetades
 












































































   12   13   14   15   16